اکثر فارغ‌التحصیلان کتابداری بیکارند

به نقل از سایت اخبار کتاب :   

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه گفتگوی فرهنگی ویژه هفته معلم پیرامون جایگاه کتابخوانی در مدارس با حضور رضا خانی‌پور عضو هیئت علمی و مدیرکل پژوهش و آموزش کتابخانه ملی از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

خانی‌پور در ابتدا با اشاره به ارزش بالای خواندن، علم و مطالعه در آموزه‌های دینی اسلام گفت: متأسفانه ما آن‌گونه که باید و شاید به این موضوع توجه نمی‌کنیم. برنامه‌های پراکنده توسط افراد علاقه‌مند در این حوزه انجام می‌شود. اما فعالیت منسجم، یکپارچه و هدفمند در این راستا بسیار کم است.

وی افزود: خداوند در آیات قرآن کریم می‌فرماید آنچه را که علم نداری دنبال نکن و در روایات نیز داریم که علم باعث سلطه و برتری جامعه می‌شود. بنابراین آموزه‌های دینی ما به کسب علم و دانش توصیه شدیدی دارند اما کشورهای دیگر گوی سبقت را از ما ربوده‌اند و ما آن‌گونه که باید، حرکت نکرده‌ایم. ما باید به نگرش سیستمی معتقد باشیم. اگر ما علم و فرهنگ، آموختن و مطالعه را از سنین پایین و مدارس شروع کنیم، در سطوح متوسطه و دانشگاهی خیال‌مان از بابت علاقه دانش آموزان و دانشجویان به مطالعه راحت خواهد بود.

مدیرکل پژوهش و آموزش کتابخانه ملی با بیان این‌که کتابخانه ملی ایران برنامه‌های وسیعی در این خصوص دارد، گفت: ما علاوه بر کتابخانه‌های مخصوص، برنامه‌های بازدید دوره‌ای نیز داریم که توسط روابط عمومی هماهنگ می‌شود و افراد با بازدید از کتابخانه ملی با کتاب و کتابدار و مراجع نیز آشنا می‌شوند. در حال حاضر ذائقه اطلاعاتی جامعه ما متفاوت شده و طبیعی است که ما هم باید خود را با این تغییر به‌روزرسانی کنیم.

خانی‌پور ادامه داد: معلم می‌تواند یک تیم علمی در مدرسه تشکیل دهد و در مقام راهنما دانش‌آموزان را پژوهش محور کند. در این صورت منابع اطلاعاتی مکتوب را به دانش‌آموزان خود معرفی خواهد کرد. ما دانش نامه و منابع مرجع خوبی برای کودکان داریم یک کتابدار فرهیخته و دانشمند می‌تواند به تقویت بنیه علمی معلمان کمک کند. هم اکنون امکان مراجعه آنلاین کودکان و نوجوان به کتابخانه ملی، فراهم شده و ما سایتی به نام کتابخانه کودکان داریم که البته نیازمند تقویت است.

مدیرکل پژوهش و آموزش کتابخانه ملی با بیان این‌که کتابخانه ملی ظرفیت محدودی برای جذب کتابداران دارد، گفت: صدها کتابدار در مقطع فوق لیسانس و دکتری در کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند اما محیط مناسب کاری برای آنها فراهم نیست.

برچسب ها:

کتاب

12
0 0