رونمایی از کتاب «مناجات امام حسین (ع) در صحرای عرفات» در کراچی

به نقل از سایت اخبار کتاب :   

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از کتاب «مناجات امام حسین(ع) در صحرای عرفات» اثر گرانسنگ علامه محمدتقی جعفری به زبان اردو با شرکت بهرام کیان، مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی، زاهد علی زاهدی، استاد دانشکده معارف اسلامی دانشگاه کراچی، جواد حیدر هاشمی، استاد دانشکده معارف اسلامی دانشگاه کراچی، محمد افضل کریمی، استاد حوزه علمیه دانشگاه امام خمینی(ره) و دانشگاه اردو کراچی، محمد علی سید، از نویسندگان و مترجمان متبحر دینی مذهبی در کراچی به صورت آنلاین در بستر زوم (Zoom) برگزار شد.

بهرام کیان در این نشست گفت: خانه فرهنگ ایران در کراچی از سال گذشته نسبت به ترجمه، صفحه آرایی و چاپ این اثر ارزشمند اقدام کرده است که متأسفانه به دلیل محدودیت‌های حاصل از شیوع ویروس کرونا چاپ کتاب امکان پذیر نشد. اکنون خداوند متعال را شاکریم که این اثر گرانبها در ایامی مبارک و متناسب با مضمون کتاب، در ایام عرفه چاپ و منتشر شده است. کتاب حاضر در واقع شرحی بر دعای عرفه امام حسین علیه السلام است که علامه جعفری با مشی عرفانی خویش ترجمه و شرح به یادماندنی و زیبایی بر جای گذاشته‌اند.

وی ادامه داد: علامه جعفری در مقدمه کتاب، شرح مفصلی درباره دعا نگاشته و پس از آن به تشریح جمله به جمله دعای امام حسین علیه السلام پرداخته و برای زیبایی و غنای بیشتر، در تشریح دعای امام حسین (ع) از اشعار مفاخر ادبیات فارسی نیز بهره برده است.

محمد افضل کریمی هم در این نشست گفت: این اثر از نظر موضوع و محتوا جزء بهترین کتاب‌هاست. ترجمه این کتاب را با تطبیق به متن اصلی فارسی آن، مطالعه کردم. سیدکوثر عباس موسوی کتاب «مناجات امام حسین (ع) در صحرای عرفات» را با ترجمه خوب و زیبایی به انجام رسانده است. ترجمه این کتاب در پاکستان از اهمیت زیادی برخوردار است و بی شک این کتاب برای آیندگان موجب آشنایی و معرفی علامه جعفری، این شخصیت بزرگ در پاکستان نیز خواهد بود.

از دیگر سخنرانان این مراسم مجازی، جواد حیدر هاشمی بود. وی نیز در سخنان خود اشاره کرد: در ایام عید سعید قربان و مقارن با روز مبارک عرفه، چاپ و نشر این کتاب و برگزاری مراسم رونمایی از آن، بدون شک یک کار بسیار ارزشمند و ستودنی است.

تأکید بر ضرورت ترویج فرهنگ دعا در جامعه

محمدعلی سید نیز در این نشست اشاره کرد: این کتاب تلاشی ارزشمند در راستای ترویج فرهنگ دعا در جامعه است. لازم است برای ترغیب مردم به ویژه نسل جوان برای توسل به دعا و مناجات در عصر کنونی، اینگونه کتاب‌ها ترجمه، چاپ و منتشر شود.

زاهد علی زاهدی سخنران بعدی مراسم گفت: ما دعاهایی مخصوص روز عرفه داریم، همچون دعای امام زین العابدین علیه السلام در صحیفه کامله که خود گنجینه بزرگی از دعاهاست. یکی از بهترین آنها نیایش امام حسین علیه السلام است که بحث امروز ماست این دعاه نه تنها وسیله ارتباط بین خدا و بنده است بلکه منابع خوب تربیت عقیدتی و فکری نیز هستند. اگر به مفاهیم دعای عرفه دقت کنیم می‌بینیم که خواسته‌ها و نیازهای فطری انسانها در آن تجلی پیدا کرده است.

بنابر اعلام این خبر، پیش از چاپ کتاب «مناجات امام حسین (ع) در صحرای عرفات» به زبان اردو، کتاب دیگری از رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان «دعا» توسط سیدکوثر عباس ترجمه و به همت نمایندگی فرهنگی ایران در کراچی منتشر شده است.

برچسب ها:

کتاب

208
0 0