نویسنده گرجی زندگینامه فردوسی را نوشت

به نقل از سایت اخبار کتاب :   

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کتاب «داستان زندگی ابوالقاسم فردوسی» تألیف مورمان تاودیشویلی با ویراستاری پرفسور نمادی بارتایا، رییس کرسی ایرانشناسی دانشگاه آکاکی تسرتلی کوتایسی در ۲۱۳ صفحه از سوی انتشارات اینتلکتی در تفلیس به خط و زبان گرجی، چاپ و منتشر و در اختیار ایرانشناسان، اساتید و دانشجویان قرار گرفت.

تاودیشویلی متولد سال ۱۹۴۵ میلادی فارغ التحصیل دانشگاه دولتی تفلیس دکتری علوم فیلولوژی در سال ۱۹۷۱، وی تاکنون چهار رمان و تعداد زیادی مقالات علمی و نقد و بررسی در مجلات و روزنامه‌ها منتشر کرده است. او پیش از این نیز دو کتاب علمی بسیار جالب با عنوان «فردوسی و روستاولی» (۲۰۰۹) و «نظامی و روستاولی» (۲۰۱۱) را تالیف و چاپ کرده است. وی در حال حاضر استاد فرهنگ شناسی (علوم فرهنگی) دانشگاه فنی گرجستان است.

آنچه در این کتاب آمده است بخشی رخدادهای واقعی است که در زندگی داستان زندگی حکیم ابولقاسم فردوسی رخ کرده است و بخشی پرواز خیال نویسنده در فضای فرهنگی و اجتماعی هزار سال پیش ایران زمین است، این کتاب پنجره‌ای است که در قاب آن می‌توان در دیار فرهنگ و تمدن ایرانی سیر کرد و سیمای بیش از هزاران سال تاریخ و سرگذشت ایرانیان و روابط ادبی فارسی و گرجی را در آیینه آن دید و نویسنده آن کسی است که به حکیم ابوالقاسم فردوسی و زبان و ادب فارسی، عشق می‌ورزد.

نویسنده کتاب خود گرجی شناس معروفی است و بخشی از زندگانی خود را به تحقیق پیرامون آثار شوتا روستاولی بزرگترین شاعرگرجی مولف منظومه «پلنگینه‌پوش» پرداخته است. گرجیان از دیرباز با توجه به علاقه‌ای که به ارزش‌های اخلاقی شاهنامه ونیز فرهنگ پهلوانانه آن داشتند مشتاقانه به ترجمه و روایت این اثر سترگ و داستان‌های مرتبط با آن روی آورده‌اند.

برچسب ها:

کتاب

224
0 0